Bir önceki yazıda VSS ve VDS arasındaki farklardan bahsederek yeni bir VDS oluştumuştuk. Şimdi ise oluşturduğumuz VDS üzerine host ekleyeceğiz. 

Bir önceki yazıya aşağıdaki link üzerinden erişebilirsiniz.

https://www.farukterzioglu.net/vsphere-distributed-switch-nedir/

 Web Client üzerinde Network sekmesi üzerine gelerek yeni oluşturduğumuz VDS üzerinde sağ tıklayarak “Add and Manage Host” at tıklayın 

 

“Add Host” diyerek devam edin.

Eklemek istediğiniz host veya hostları seçerek ilerleyin. VDS’in güzel özelliklerinden biri de aynı anda birden fazla host eklememize imkan sunması. Vcenter üzerinde herhangi bir VDS’e ekli olmayan bütün host’lar bu aşamada listeleniyor olacak. Hostları seçerek devam ediyoruz.

“Manage Phsyical Adapters ve Manage VMKernel” ı seçerek devam ediyoruz.

Normalde bir önceki makalemde 4 Uplink seçmiştim fakat aşağıda 2 adet görüyorsunuz. Bu sizi yanıltmasın siz eğer 4 seçtiyseniz burada da 4 göreceksiniz. Farklı bir test grubu üzerinde host eklemesi yapmak durumunda kaldığım ve bu VDS üzerinde 2 uplink seçili olduğu için 2 adet görüyorsunuz.

Ben bu noktada eğer birden fazla host ekleyecek isem ve ekleyeceğim fiziksel portlar DMZ, LAN gibi farklı networklerde yani aynı Vlan TAG grubunda Trunk tanımlama yapamıyorsam fiziksel port bağlantıların bir haritasını çıkartarak bu haritaya göre doğru portları assing etmeyi daha güvenli buluyorum, sizlerede aynısını öneririm. Bu bir LAN NIC’ine yanlışlıkla DMZ NIC’i eklemenizin önüne geçecektir.

Assing port group diyerek daha önceden oluşturduğumuz herhangi bir port grubu seçerek devam ediyoruz. Port grup kavramında biraz bahsetmek istiyorum.

Standard switch’lerde eğer port trunk ise yani aynı port üzerinde birden fazla VLAN geçiyorsa bildiğiniz gibi yeni bir grup oluşturup ona bir VLAN ID veriyorduk. VDS üzerinde de aynı şekilde tek bir Distributed switch üzerinde onlarca farklı VLAN’a ait port gruplar oluşturulabiliyoruz. Assing port group dediğimiz ise karşımıza bunların bir listesi çıkıyor. 

Örnek olarak Management network’ünü farklı bir NIC üzerinde çalıştırmak istiyorsanız o fiziksel NIC’ı atadığınız VDS üzerinde oluşturduğunuz port grup’u seçerek management trafiğini bu yeni port grup dolayısı ile yeni NIC üzerinden çalışmasını sağlayabilirsiniz.

Finish diyerek bitiyoruz, hostlarımız VDS üzerine eklendi.

By Faruk TERZIOGLU

Faruk TERZIOGLU - 2003 senesinden beri aktif olarak bilgi teknolojileri sektöründe çalışıyor. Uzmanlık alanları BT altyapı çözümleri ve yazılım tanımlı veri merkezi teknolojileri, Microsoft ailesi ürünleri, Açık kaynak kodlu sanallaştırma platformları ve uygulamaları olup bulut teknolojileri öncelikli ilgilendiği alanlar arasındadır. 2018 yılında Alibaba Cloud tarafından Bulut Teknolojileri Çözümleri alanında MVP, 2019 Yılında VMware tarafından vExpert ilan edilmiştir.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

  • Facebook
  • X (Twitter)
  • LinkedIn
  • More Networks
Copy link