Sanal sunucuların VDS üzerinden network erişimi yapabilmesi için Port Group’ları kullanırlar. 4 port üzerinden etherchannel Trunk çalışan bir VDS üzerinde 10 tane farklı VLAN kullancak iseniz bu 10 VLAN için ayrı ayrı Port Group’lar oluşturmanız ve oluşturduğunuz port group’ları sanal sunuculara assing etmeniz gerekmektedir. 

Özetle Sanal sunucular ve VDS arasındaki iletişimi yönetir. 

Port group eklemek için web client’a login olduktan sonra Network tabına geçerek VDS üzerine sağ tıklayın ; “Distributed Port Group” -> “New Distributed Port Group” diyerek devam edin

 

 

Port Group adına anlamlı bir isim vererek devam edin. Ben genelde Network ve VLAN ID’sini muhakkak yazarım. Eğer ortak kullanılan bir Virtual Switch ise müşteri adınıda belirtirseniz ileride problem yaşamazsınız.

Port Binding port group içerisindeki dvPort’ların VM’lere assing ediliş yöntemini yönetir. 

  • Static Binding : Default gelen seçenektir. VM’e bu özelliğin seçili olduğu bir port group atanır ise VM bağlanır bağlanmaz kendisine bir dvPort assing edilir ve VM Port Group’dan çıkarılmadığı sürece kendisine atanan dvPort kendisine assing olarak kalır.
  • Dynamic Binding:  Static binding’in aksine eğer VM kapalı yada network kartı inaktif durumda ise dvPort unassing edilir ve sunucu Power ON olduğunda otomatik olarak tekrar assing edilir.
  • Ephemeral Binding:VM power on olduğunda ve NIC bağlandığında dvPort oluşturulur Power Off olduğu durumlarda otomatik olarak dvPort silinir

VLAN seçiminizi aşağıdaki açıklamalara göre yapabilirsiniz. Ben spesific bir VLAN için port group oluşturduğumdan dolayı VLAN Type’ı “VLAN” seçtikten sonra Switch tarafında atanan VLAN ID’sini girdim.

  • None: VLAN kullanımı yoktur. 
  • VLAN: Ilgili Vlan  ID numarasını girmeniz gerekir.
  • VLAN Trunking: Bu seçenek VLAN trunk aralığı girmek için kullanılır. Her VLAN için port group’a ihtiyaç duyar.

Finish diyerek Port Group oluşturmayı tamamlayabilirsiniz.

By Faruk TERZIOGLU

Faruk TERZIOGLU - 2003 senesinden beri aktif olarak bilgi teknolojileri sektöründe çalışıyor. Uzmanlık alanları BT altyapı çözümleri ve yazılım tanımlı veri merkezi teknolojileri, Microsoft ailesi ürünleri, Açık kaynak kodlu sanallaştırma platformları ve uygulamaları olup bulut teknolojileri öncelikli ilgilendiği alanlar arasındadır. 2018 yılında Alibaba Cloud tarafından Bulut Teknolojileri Çözümleri alanında MVP, 2019 Yılında VMware tarafından vExpert ilan edilmiştir.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

  • Facebook
  • X (Twitter)
  • LinkedIn
  • More Networks
Copy link