Vmware’in Vsphere ile bizlere sunduğu 2 farklı switch mimarisi bulunmaktadır. 

  • Vmware Distributed Switch (VDS) 
  • Vmware Standard Switch (VSS)

Distributed swith ile ilgili detaylara girmeden önce bu iki farklı mimari arasındaki farklara değinmek istiyorum. Teknolojik ve konfigürasyonel anlamda bir çok farklılıkları olmasına ragmen temelde en büyük fark ve  VMware vSphere Distributed Switch (VDS) in sunduğu en büyük avantaj; datancenter içerisinde bulunan bütün fiziksel host’larda ki Network Interface Card, Port Group, Virtual Switch gibi bileşenlerin merkezi olarak yönetilmesini sağlaması.

Standard switch ile yapılan konfigürasyonlar direk ESXI host üzerinde ve ayrı arı yapılırken Distributed switch konfigürasyonları direk Vcenter üzerinde bütün hostlara uygulanabilir şekilde yapılmaktadır.  Aşağıda VDS ve VSS arasındaki farkları gösteren bir tablo mevcut. Bu tablodaki özellikleri inceleyerek yapınız için en uygun olan modeli belirleyebilirsiniz.

Tabloya geçmeden önce hayati önem taşıyan 2 noktayı belirtmek istiyorum;

  1. VDS sadece Enteprise Edition lisansına sahip olunursa kullanılabilmektedir.
  2. LACP Port Channel sadece VDS tarafından support edilir yani VSS ile LACP Port Channel kullanamazsınız.
VDS üzerinde nasıl host ekleyebileceğinizi anlatan yazıma aşağıdaki link üzerinden ulaşabilirsiniz
 
      Features                    Standard Switch                      Distributed Switch
ManagementStandard switch host bazlı yönetilmektedir. Her bir host için ayrı yönetim gerekmektedir.Tüm esxi host’ların network’leri tek bir merkezden yönetilmektedir..
LicensingFree lisans dahil olmak üzere bütün lisanslar’da default olarak Standard Switch gelmektedir.Distributed switch yanlızca Enterprise edition lisans ile gelmektedir.
Creation & configurationStandard Switch; Esxi / Esx host seviyesinde oluşturulur.Distributed Switch; vCenter seviyesinde oluşturulur.
Layer 2 SwitchEvet, Layer 2 frame’i yönlendirirEvet, Layer 2 frame’i yönlendirir
VLAN segmentationEvetEvet
802.1Q tagging802.1Q VLAN tag kullanılabilir.802.1Q VLAN tag kullanılabilir.
NIC teamingEvet, NIC’ler üzerinde teaming yapılabilir.Evet, NIC’ler üzerinde teaming yapılabilir.
Outbound Traffic ShapingStandard Switch kullanılarak yapılabilir.Sadece Distributed Switch kullanılarak bu işlem gerçekleştirilebilir.
Inbound Traffic ShapingStandard Switch’de inbound traffic shaping yapmak mümkün değildir.Sadece Distributed Switch kullanılarak bu işlem gerçekleştirilebilir.
VM port blockingStandard Switch’de VM port blockingyapmak mümkün değildir.Sadece Distributed Switch kullanılarak bu işlem gerçekleştirilebilir.
Private VLANDesteklenmiyor.Distributed Switch üzerinde PVLAN oluşturabilirsiniz. 3 tip PVLAN desteklenir. Bunlar; Promiscuous,
Load based TeamingDesteklenmiyor.Sadece Distributed Switch kullanılarak bu işlem gerçekleştirilebilir.
Network vMotionDesteklenmiyor.Sadece Distributed Switch kullanılarak bu işlem gerçekleştirilebilir.
Per Port policy settingBu policy; switch ve port group seviyesinde uygulanabilir.Bu policy; switch ve port group seviyesinde hatta port seviyesinde uygulanabilir.
NetFlowDesteklenmiyor.Evet
Port MirroringDesteklenmiyor.Evet

Distributed Switch Nasıl oluşturulur ?

Vsphere Web Client’a login olun.

Datanceter üzerinde sağ tıklayarak “Distributed Switch” -> “New Distribured Switch” diyerek devam edin.

Virtual Switch’inize isim verin. Bu aşamada network tipine göre ileride sizin yada bir ekip olarak çalışıyorsanız ekipteki diğer arkadaşlarınızın ilk görüşte anlayabileceği şekilde isim verirseniz iyi olur. Local Networkler için LAN yada DMZ networkünden bir bağlantı ekliyorsanız DMZ olarak belirtemizde fayda var. 

Doğru Virtual Switch versiyonu seçmek ilerisi için çok önemli. Eğer bütün ESXI hostlarınız 6.5 versiyonda ise direk 6.5 versiyonunu seçerek devam edebilirsiniz. Eğer mix bir yapı kullanıyorsanız; yani yapınızda 6.0 ve 6.5 versiyon ESXI hostlar varsa en düşük versiyonu seçip devam etmeniz gerekiyor, aksi halde sanal sunucu vmotion işlemleri sırasında hata alırsınız.  

Next Next diyerek geçilmeyecek bölümlerden biriside Uplink sayısı seçimleri. Bu aşamada Virtual Switch’in host üzerinde kullanacağı fiziksel port(NIC) sayısını belirtiyoruz. VDS’e ekleyeceğimiz hostlar üzerinde kullanacağınız fiziksel port sayısına göre sayı belirlemeniz gerekiyor. 2 adet bile portunuz olsa ileriye dönük  throughput gerektiren durumlar olursa daha az efor sarfederek genişleme yapabilmek üzere en az 4 adet seçmenizi öneririm.

En son özet ekranı üzerinden kontrollerinizi yaptıktan sonra “Finish” diyerek yeni VDS’inimiz oluşturmuş oluyoruz.

By Faruk TERZIOGLU

Faruk TERZIOGLU - 2003 senesinden beri aktif olarak bilgi teknolojileri sektöründe çalışıyor. Uzmanlık alanları BT altyapı çözümleri ve yazılım tanımlı veri merkezi teknolojileri, Microsoft ailesi ürünleri, Açık kaynak kodlu sanallaştırma platformları ve uygulamaları olup bulut teknolojileri öncelikli ilgilendiği alanlar arasındadır. 2018 yılında Alibaba Cloud tarafından Bulut Teknolojileri Çözümleri alanında MVP, 2019 Yılında VMware tarafından vExpert ilan edilmiştir.

2 thoughts on “Vsphere Distributed Switch Nedir ?”

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

  • Facebook
  • X (Twitter)
  • LinkedIn
  • More Networks
Copy link