Merhabalar,

Çalıştığınız yerde sizden önce; aslında uygulama tarafında herhangi bir ihtiyaç olmamasına ragmen bilinçsiz olarak yada ele geçirilen ilk ISO’dan kurulmuş ve denetleme zamanı geldiğinde yüksek lisans maliyetleri yüzüden Standard yada Express edition’a çekilmesi gereken SQL sunucular olabilir. Bunu daha önceden çalıştığım yada destek verdiğim bir çok firmada görmüş biri olarak en güvenli şekilde SQL üzerinde nasıl downgrade yapabilirsinizi anlatan makalemi aşağıda bulabilirsiniz.

Ön Hazırlıklar :

  • Eger SQL server sanal bir server üzerinde koşuyorsa, bağlı olduğu uygulamayı durdurduktan sonra Vmware altyapısını kullanıyoranız snapshot , Hyper-V üzerinde çalışıyorsanız checkpoint noktası oluşturarak yaşanabilecek olumsuz bir senaryo karşısında rollback yapabilecek duruma geliyoruz.
  • SQL Database’lerin full backup’ını alıyoruz
  • Enteprise edition’dan Standard edition’a downgrade yapacağım için , SQL üzerinde kullanılan herhangi bir Enteprise Feature var mı diye  ” SELECT * FROM sys.dm_db_persisted_sku_features ” query’isini çalıştırarak emin oluyoruz. (Boş gelmesi lazım)

SQL Server’ın versiyonunu kontrol ediyoruz

SELECT @@VERSION


SQL Server’ın servislerini durdurup 

Sistem dosyalarını farklı bir folder’a kopyalıyoruz

SQL Server’ı sunucudan kaldırın

Instance’ı Database Engine Services, Analysis Services ve Reporting Services ile beraber kaldırmanız yeterli. Shared Features altında herhangi bir seçim yapmanız gerekiyor

SQL’i kaldırdıktan sonra sunucuyu yeniden başlattığınızda data dosyalarının bulunduğu folder’a giderseniz sadece sistem dosylayarının kaldırıldığını yani kullandığınız diğer database’lerin olduğu gibi kaldığını göreceksiniz. Program Files altında bulunan MSSQL ile başlayan bütün folder’ların  adın dosyaadı_old olarak güncelleyin.

Aynı service pack seviyesinde olduğuna emin olduğunuz Standard Edition SQL ISO üzerinden yine birebir aynı intance name ile SQL kurulumunu yapın.

Kurulum tamamlandıktan sonra doğru versiyon kurduğunuzdan emin olmak için tekrar kontrol edin.

SELECT @@VERSION

SQL Servisini durdurun


Daha önce yedeklediğimiz sistem dosyalarını yeni kurulan instance’in sistem dosyaları ile değiştirin

SQL Servisini yeniden başlatın.

SQL’e yeniden bağlandığınızda eski ayar ve user’larınızın birebir aynı şekilde geldiğiniz göreceksiniz.

 

 

By Faruk TERZIOGLU

Faruk TERZIOGLU - 2003 senesinden beri aktif olarak bilgi teknolojileri sektöründe çalışıyor. Uzmanlık alanları BT altyapı çözümleri ve yazılım tanımlı veri merkezi teknolojileri, Microsoft ailesi ürünleri, Açık kaynak kodlu sanallaştırma platformları ve uygulamaları olup bulut teknolojileri öncelikli ilgilendiği alanlar arasındadır. 2018 yılında Alibaba Cloud tarafından Bulut Teknolojileri Çözümleri alanında MVP, 2019 Yılında VMware tarafından vExpert ilan edilmiştir.

One thought on “SQL Server Nasıl Downgrade edilir ? Enterprise Edition’dan Standard Edition’a Downgrade etme.”

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

  • Facebook
  • X (Twitter)
  • LinkedIn
  • More Networks
Copy link