Düzgün planlamaz ise SQL server lisansları sizin yada çalıştığınız kurum için ciddi maliyetlere sebep olabilir. MS tarafından yapılacak bir assesment sonrası yapınızı optimum seviyeye getirerek lisans’tan save etmeye çalışırken farklı bir çok maliyet ile karşılaşabilirsiniz. Aşağıda piyasa kullanım şekillerine göre lisanslama modellerini örnekler ile açıklamaya çalıştım.

SQL Server’da aşağıda gösterildiği gibi “Server+CAL” ve “Per Core” olarak iki farklı lisanslama modeli bulunmaktadır. Farklı platformlar üzerinde lisanslama modelleri ile ilgili detayları örnekler ile sizlerle paylaşıyor olacağım.

Server+CAL modelinde sunucu başına 1 adet Server lisansı alınarak internal veya external kaç farklı computer yada user var ise hepsi için ayrıca CAL lisansı alınması gerekmektedir. Server lisansının düşük olması ilk bakışta cazip olarak gözüksede örnek üzerinden ilerlersek; 1000 kullanıcılı firmanızın portalı için kullandığınız SQL’i Server+CAL olarak lisanslarsanız server lisansı haricinde +1000 adet CAL lisansıda satın almanız gerekeceğinden Per Core lisansa göre daha büyük maliyetler ile karşılaşabilirsiniz.

Per Core modelinde sanal sunucu üzerinde atanan virtual core sayısı üzerinden hesaplama yapılmaktadır. Minumum 4 core olarak şekilde hesaplanır yan, farklı platformlar için aşağıda örneklendireceğim.

 

 

 

 

 

Virtual Machine base lisanslama modelinde sanal sunuculara atanan vcore başına core base lisans ücreti alınıyor.  Aşağıdaki örnekte kullanılan virtual core sayılarına göre gruplandırılan 3 farklı sanal sunucu için lisanslanması gereken total core sayısı 14, yani 7 adet dual pack core licence olarak belirtilmiş. Sanal yada fiziksel farketmeksizin sunucu başınan minumum core sayısı 4 adet hesaplandığı için 1 nci sıradaki sanal sunucuda 2 core bulunmasına ragmen 4 core gibi lisanslandığı  için total core sayısı 12 olmasına rağmen lisans alınması gereken core sayısı 14 olarak hesaplanmış.

Core lisanslamalarda ekstra CAL almaya gerek yok.

 

 

Server+CAL lisanslama modelinde SQL Server başına bir adet server lisansına ek olarak uçtan uca computer’lar için ayrıca CAL lisansı satın alınması gerekmektedir.

Örnek olarak 2 ve 4 vcore’a sahip 2 virtul machine için 1’er adetten toplamda 2 adet server lisansına ek olarak computer\user sayısınca + CAL lisansı satın alınması gerekmetedir. Server+CAL modeli enterpise edition’da kullanılmamaktadır.

 

 

Maximum virtualizatino modelinde SQL Server sanallaştırma yapılan platform (host) üzerinden genel olarak kullanılan bütün core’lar için sadece enterprise edition üzerinden SA ile yapılmakta  olup host üzerinde koşan bütün sanal sunucuları kapsamaktadır. Yani host seviyesinde yaptığınız lisanslama sonrasında lisanslama yaptığınız host üzerinde istediğiniz kadar sanal sunucuda SQL Enterprise edition kullanabilirsiniz.

By Faruk TERZIOGLU

Faruk TERZIOGLU - 2003 senesinden beri aktif olarak bilgi teknolojileri sektöründe çalışıyor. Uzmanlık alanları BT altyapı çözümleri ve yazılım tanımlı veri merkezi teknolojileri, Microsoft ailesi ürünleri, Açık kaynak kodlu sanallaştırma platformları ve uygulamaları olup bulut teknolojileri öncelikli ilgilendiği alanlar arasındadır. 2018 yılında Alibaba Cloud tarafından Bulut Teknolojileri Çözümleri alanında MVP, 2019 Yılında VMware tarafından vExpert ilan edilmiştir.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

  • Facebook
  • X (Twitter)
  • LinkedIn
  • More Networks
Copy link