Fiziksel sunucu yönetiminde ILO olmazsa olmazlarımızdan. Yönetimini yeni devraldığınız bir farm içerisindeki sunucularda ILO konfigürasyonu yapılmamış ve kapama alamadığınız sunucular olabilir. Benim başıma gelen bir örnekte bu sunucu bir ESXI server’dı. ESXI server üzerinden sunucuyu kapatmadan nasıl ILO konfigürayonu yapılabileceğini dair aşağıdaki adımları takip edebilirsiniz.

ESXI üzerinden ILO konfigürasyonu yaparken “HPONCFG” aracı kullanılıyor. Eğer ESXI kurulumunu vendor’lara özel olarak çıkartılan Custom ISO’lardan yaptıysanız ilgili araca “/opt/hp/tools” altında erişebilirsiniz.

Eğer custom iso üzerinden yükleme yapmadıysanız ” esxcli software vib install -f -v /tmp/hponcfg-04-00.10.vib ” komutu ile direk download ederek kullanmaya başlayabilirsiniz.

ESXI host’unuza SSH üzerinden bağlandıktan sonra  /opt/hp/tools altında giderek aşağıdaki komutu çalıştırarak mevcut konfigürayonu export edin

/opt/hp/tools # ./hponcfg -w /tmp/ilo-conf.txt

 

 

 

Winscp uygulamasını indirerek kurduktan sonra /opt/hp/tools altında oluşan ilo-conf.txt dosyasını bilgisayarınıza indirip aşağıdaki ilgili alanları düzenleyin.

  <IP_ADDRESS VALUE = “10.1.1.20”/>
    <SUBNET_MASK VALUE = “255.255.255.0”/>
    <GATEWAY_IP_ADDRESS VALUE = “10.1.1.1”/>
    <DNS_NAME VALUE = “ESXi5-ILO”/>
    <PRIM_DNS_SERVER value = “10.1.1.100”/>
    <DHCP_ENABLE VALUE = “N”/>
değişiklik yaptığınız konfigürasyon dosyasını download ettiğiniz yere eski konfigürasyonu replace ederek tekrar upload  edin ve aşağıdaki komutu çalıştırın.
./hponcfg -f /tmp/ilo-conf.txt  
Komut çalışıp framework resetlendikte sonra IP ayarları istediğiniz şekilde güncellemiş olacaktır. 60 günlük trial ILO lisansını ihtiyacınız olan durumlarda kullanmanız için aşağıda paylaşıyorum
34T6L-4C9PX-X8D9C-GYD26-8SQWM

By Faruk TERZIOGLU

Faruk TERZIOGLU - 2003 senesinden beri aktif olarak bilgi teknolojileri sektöründe çalışıyor. Uzmanlık alanları BT altyapı çözümleri ve yazılım tanımlı veri merkezi teknolojileri, Microsoft ailesi ürünleri, Açık kaynak kodlu sanallaştırma platformları ve uygulamaları olup bulut teknolojileri öncelikli ilgilendiği alanlar arasındadır. 2018 yılında Alibaba Cloud tarafından Bulut Teknolojileri Çözümleri alanında MVP, 2019 Yılında VMware tarafından vExpert ilan edilmiştir.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

  • Facebook
  • X (Twitter)
  • LinkedIn
  • More Networks
Copy link