Eğer Vsphere 7 update 1 kurulumu yaptıysanız aşağıdaki gibi otomatik olarak oluşturulan vCLS sanal sunucuları göreceksiniz, bu sunucular nereden çıktı diye hemen paniğe kapılmayın vSphere 7.0 Update 1 ile birlikte gelen vSphere Cluster Services’in uzantıları.

Peki nedir bu Vsphre Cluster Services ve oluşturduğu sanal sunucular ? vSphere Cluster Services Vshere 7 update 1 ile gelen bir servis. Temelde cluster ile beraber çalışarak eğer Vcenter tarafında bir problem yaşarsanız (örneğin down olması gibi) bu küçük appliance’lar devreye girerek DRS, HA gibi feature’arın işlevlerine devam etmesini sağlıyor. En basit hali ile açıklaması bu şekilde.

Bu appliance’lardan kaç tane açabilir ? Bir cluster da maximum 3 tane vCLS appliance görebilirsiniz. Eğer tek bir host varsa 1 adet, 2 host varsa 2 adet ama 5 host var ise maximum 3 adet göreceksiniz anlamına geliyor bu.

Özel bir bakım ya da kontrole gerek duyulmuyor. Vsphere gerektiği durumlarda bu appliance’ları silip tekrar oluşturabilir. Oldukça küçük size larda oluşturulan bu VM’leri (biz appliance gibi düşünelim) sadece VM and Templates altında göreceksiniz. Host and Cluster altında göremez iseniz şaşırmayın.

Photon OS ile çalışan VM’lere ait specler aşağıdaki gibi.

Memory 128 MB
Memory reservation 100 MB
Swap Size 256 MB
vCPU 1
vCPU reservation 100 MHz
Disk 2 GB
Ethernet Adapter
Guest VMDK Size ~245 MB
Storage Space ~480 MB

Daha detaylı bilgi için lütfen burayı tıklayın. Demo’yu aşağıdan izleyebilirsiniz.

By Faruk TERZIOGLU

Faruk TERZIOGLU - 2003 senesinden beri aktif olarak bilgi teknolojileri sektöründe çalışıyor. Uzmanlık alanları BT altyapı çözümleri ve yazılım tanımlı veri merkezi teknolojileri, Microsoft ailesi ürünleri, Açık kaynak kodlu sanallaştırma platformları ve uygulamaları olup bulut teknolojileri öncelikli ilgilendiği alanlar arasındadır. 2018 yılında Alibaba Cloud tarafından Bulut Teknolojileri Çözümleri alanında MVP, 2019 Yılında VMware tarafından vExpert ilan edilmiştir.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

  • Facebook
  • X (Twitter)
  • LinkedIn
  • More Networks
Copy link