Mevcut Vmware altyapınız üzerinde business tarafından gelen taleplere binayen kaynak ihtiyaçları arttıkça yapımıza yeni host’lar eklememiz gerekiyor. Büyük yapılarda TRUNK tanımlanan network’lerde  bazen yüzlerce VLAN olabiliyor. Vmare cluster’ınız içerisinde yeni bir host eklediğiniz zaman mevcut Virtual Switch’leriniz içerisinde kullandığınız VLAN’ları power-CLI üzerinden aşağıdaki komut ile hızlıca oluşturabilirsiniz.

 

Not: Hazırda VLAN’ların tanımlı olduğu bir Host’u kaynak olarak gösterip yeni bir host profile oluşturarak yeni eklediğiniz sunucuya assing ederek te network’leri oluşturabilirsiniz tabiki ama power-cli ile oluşturmak bana her zaman daha safe gelmiştir.

Script içerisinde kendinize göre düzenlemeniz gereken alanlar aşağıda belirttiğim şekilde.

  1. SERVER_Hostname
  2. VSWITCHNAME
  3. VLAN_NAME
  4. VLANID

 

Get-VMHost -name SERVER_Hostname | Get-VirtualSwitch -name VSWITCHNAME | New-VirtualPortGroup -name "VLAN_NAME" -vlanid VLANID

By Faruk TERZIOGLU

Faruk TERZIOGLU - 2003 senesinden beri aktif olarak bilgi teknolojileri sektöründe çalışıyor. Uzmanlık alanları BT altyapı çözümleri ve yazılım tanımlı veri merkezi teknolojileri, Microsoft ailesi ürünleri, Açık kaynak kodlu sanallaştırma platformları ve uygulamaları olup bulut teknolojileri öncelikli ilgilendiği alanlar arasındadır. 2018 yılında Alibaba Cloud tarafından Bulut Teknolojileri Çözümleri alanında MVP, 2019 Yılında VMware tarafından vExpert ilan edilmiştir.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

  • Facebook
  • X (Twitter)
  • LinkedIn
  • More Networks
Copy link