Merhabalar,

Yaklaşık 3-4 saat harcamam neden olan KSOD veya Black Screen Of Death olarak geçen problem ile ilgili problem yaşayan arkadaşlar aşağıdaki yönergeleri takip edebilir.

Semptomlar: Uzak masa üstü yada console bağlantısı yaptığınız sunucunun siyah ekranda askıda kalması. Ctrl + Alt + Delete yaptıktan sonra bir kaç saniyeliğine ekranın geri gelerek sonra tekrar siyah ekrana düşmesi.

Yaptığım araştırmalarda KSOD’un birden fazla değişik türde çözümlerinin olduğunu gördüm. Benim problemimi çözen şey regback klasör’ü içerisindeki yedeklerden registry dosyalarını tekrar geri restore etmem oldu.  Fakat internette checkdisk yaparak problemi çözen arkadaşlarda mevcut. Registry dosyalarının corrupt olması sonucu bazen checkdisk problem giderilebiliyor fakat sizde işe yaramaz ise aşağıdaki yönergeyi takip edebilirsiniz.

Server’ı repair mode’da çalıştırıp command prompt’a düştükten sonra;

  1. “CD C:\Windows\System32\Config\RegBack” klsörüne gidin
  2. “MD Backup” komutu ile yeni bir folder oluşturun
  3. “Copy *.* Backup”   (Regback folder’ı içerisindeki bütün dosyaları “Backup” folder’ına kopyalar)
  4. “Copy *.*  .. “(Regback folder’ı içerisindeki bütün dosyaları bir alt folder olan “Config” içerine koyalar)
  5. Gelen uyarıya yes diyerek doysaları owerwrite ederek sunucunuzu restart edin.

 

By Faruk TERZIOGLU

Faruk TERZIOGLU - 2003 senesinden beri aktif olarak bilgi teknolojileri sektöründe çalışıyor. Uzmanlık alanları BT altyapı çözümleri ve yazılım tanımlı veri merkezi teknolojileri, Microsoft ailesi ürünleri, Açık kaynak kodlu sanallaştırma platformları ve uygulamaları olup bulut teknolojileri öncelikli ilgilendiği alanlar arasındadır. 2018 yılında Alibaba Cloud tarafından Bulut Teknolojileri Çözümleri alanında MVP, 2019 Yılında VMware tarafından vExpert ilan edilmiştir.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

  • Facebook
  • X (Twitter)
  • LinkedIn
  • More Networks
Copy link