Günümüzde sunucularımızın büyük kısmı sanal , fiziksel\sanal server kullanım oranları %20 ye %80 oranlarında seyrediyor. Yeni bir sunucu ihtiyacı olması durumunda bir çoğumuz update’leri yapılmış hazır olarak elimizin altında duran template’leri kulllanarak direk hypervisor seviyesinde hızlıca yeni sunucu provisione edebiliyoruz.   Klon yapıldığında oluşturulan yeni sunucu aynı SID ID’sine sahip olacağı için sunucuyu production ortama almadan önce muhakkak yeni bir SID generate etmemiz gerekiyor.

C:\Windows\System32\Sysprep altında bulunan “sysprep” uygulamasına sağ tıklayıp “Rus as Administrator” diyerek çalıştırın.

Enter System Out-of-Box Experience (OOBE) seçili durumda iken “Generalize” kutucuğunu işaretleyerek OK butonuna basın. Uygulama 1-2 dakika içerisinde sunucuyu reboot ederek yeni bir SID oluşturuyor olacak.

By Faruk TERZIOGLU

Faruk TERZIOGLU - 2003 senesinden beri aktif olarak bilgi teknolojileri sektöründe çalışıyor. Uzmanlık alanları BT altyapı çözümleri ve yazılım tanımlı veri merkezi teknolojileri, Microsoft ailesi ürünleri, Açık kaynak kodlu sanallaştırma platformları ve uygulamaları olup bulut teknolojileri öncelikli ilgilendiği alanlar arasındadır. 2018 yılında Alibaba Cloud tarafından Bulut Teknolojileri Çözümleri alanında MVP, 2019 Yılında VMware tarafından vExpert ilan edilmiştir.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

  • Facebook
  • X (Twitter)
  • LinkedIn
  • More Networks
Copy link