HP kendi sitesinde aktif\aktif network yapılandırmasını detaylı olarak anlatmış, buradan inceleyebilirsiniz. Ben ise kendi arşivim için çizdiğim örnek yapı üzerinden size en sadece bir şekilde aktif\aktif yapılandırmayı anlatmaya çalışacağım.

Aktif\Aktif yapılandırma nedir, ne işe yarar, neden kullanmalıyım ?

Kısaca birden fazla portu tek bir NIC altında (virtual switch’lerde yaptığımız gibi) toplayarak bütün portları aktif olarak kullanmamızı sağlayan bir konfigürasyon. C7000 şase 16 adet blade server host edebiliyor. Host edilen bütün blade’ler ise backplane üzerinde takılı olan ve daha önce bahsettiğimiz virtual connect cihazlar üzerinden network ümüz ile iletişim kuruyor. Virtual connect cihaz sayısı 4 ‘e kadar arttırılarak daha fazla port ile gerekirse her bir portu tek bir blade üzerinde kullanarak ta kullanılabilir fakat bu kartlar tahmin edeceğiniz gibi ucuz değil ayrıca herkesin altyapısında full 10 Gig support eden backbone network mimarisi olmayabiliyor. Olsada port açısından çeşitli belirli limitlere sahip olabilir.

Bu noktada elinizdeki portları maximum fayda ile kullanmak çok önemli.  Cost effective bakıldığında aktif aktif yapılandırmanın en önemli faydası bütün portları kullanabiliyor olmanız yani boşa port yatırmamış olacaksınız. Diğer ve en önemli nokta ise total elde edeceğiniz troughput.

Virtual Connect manager yada  kullanıyorsanız oneview üzerinden adım adım nasıl network yaratılır , yaratılan network’lere nasıl uplink assign edilir. Oluşturulan network’ler Blade server profiline nasıl attach edilir gibi konulara ileride gireceğim.

Aşağıdaki resimde gördüğünüz üzere virtual connect cihazlarındaki portlar mash olarak çapraz değil her bir virtualconnect üzerindeki port grubu (sağ ve sol diyelim) ayrı ayrı networkler ile kendi üzerinde  team edilerek sunucuya assing edilmiş durumda. Aktif\Aktif yapılandırmanın özeti virtual connect’leri mash olarak değil her bir virtual connect üzerindeki portları kendi üzerinde team ederek direk sunucuya bağlamak. Eğer konfigürasyon unuzu bu şekilde yaparsanız bütün portları aktif olarak kullanabilirsiniz.

By Faruk TERZIOGLU

Faruk TERZIOGLU - 2003 senesinden beri aktif olarak bilgi teknolojileri sektöründe çalışıyor. Uzmanlık alanları BT altyapı çözümleri ve yazılım tanımlı veri merkezi teknolojileri, Microsoft ailesi ürünleri, Açık kaynak kodlu sanallaştırma platformları ve uygulamaları olup bulut teknolojileri öncelikli ilgilendiği alanlar arasındadır. 2018 yılında Alibaba Cloud tarafından Bulut Teknolojileri Çözümleri alanında MVP, 2019 Yılında VMware tarafından vExpert ilan edilmiştir.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

  • Facebook
  • X (Twitter)
  • LinkedIn
  • More Networks
Copy link