HP Blade Server’lar network ve SAN iletişimi üzerinde default olarak gelen onboard network kartı ve  mezzanine kartları sayesinde sağlanmaktadır. Aşağıdaki resimde de görebileceğiniz üzere örneğimizde incelediğimiz model olan HP BL460c Gen9 serverda toplamda 2 adet mezzanine slot’u ve onboard ethernet kartı bulunmakta. 1 adet port üzerinde FC bağlantıları için kullanılan mezzanine kart takılı olup diğer kart yuvası boş durumda.

DL serisi Rackmount sunucularda bulunan flexlom’lar yada PCI-Ex. üzerinden bağladığımız kartlarda olduğu gibi mezzanine kartlar içinde takılacak olan sunucunun desteklediği max. kapasiteye kadar ; network bağlantıları için :  1 Gig, 10 Gig, 20 Gig  –  FC bağlantıları için : 8 GB ve 16 GB support eden kartlar mevcut.  Server Network ve SAN bağlantısı için enclosure üzerinde takılı olan virtualconnect’ler ile iletişimi bu kartlar üzerinden sağlıyor.

Aktif\Aktif konfigürayonlarda ethernet kartı dual socket olduğundan dolayı blade başına 20 Gig lik bir throughput elde edebilirsiniz. Boş olan mezzanine kart yuvasını ise ihtiyacınıza göre takacağınız network yada FC kartlar ile genel kapasitenizi arttırmak için kullanabilirsiniz.

Aktif\Aktif ve Aktif\Pasif bağlantı ve konfigürasyon detayları ve ethernet socket’lerinin kendi içerisinde nasıl virtual network’lere ayrıldığını kendi çizimlerim ile farklı postlarımda detaylı olarak anlatacağım. Bu noktada genel olarak virtualconnect kartlarının blade sunucular ile nasıl iletişim kurduğuna dair bilgilenmiş olmanız yeterli.

 

By Faruk TERZIOGLU

Faruk TERZIOGLU - 2003 senesinden beri aktif olarak bilgi teknolojileri sektöründe çalışıyor. Uzmanlık alanları BT altyapı çözümleri ve yazılım tanımlı veri merkezi teknolojileri, Microsoft ailesi ürünleri, Açık kaynak kodlu sanallaştırma platformları ve uygulamaları olup bulut teknolojileri öncelikli ilgilendiği alanlar arasındadır. 2018 yılında Alibaba Cloud tarafından Bulut Teknolojileri Çözümleri alanında MVP, 2019 Yılında VMware tarafından vExpert ilan edilmiştir.

One thought on “Blade Server HBA ve Network Kartları (Mezzanine)”

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

  • Facebook
  • X (Twitter)
  • LinkedIn
  • More Networks
Copy link