VMware  sağladığı CPU overcommitment imkanı sayesinde sahip olunan fiziksel CPU kaynağından fazla Virtual CPU (vCPU) kullanılmasına olanak sağlıyor. Ortamınızda CPU tarafında bir darboğaz yaşamamak  ve ilerisini doğru planlamak adına dikkat edilmesi gereken bazı hesaplamalar mevcut. Dün aslında doğru bilinen bir yanlışın düzeltmesini yaparken aslında bir çok kişinin CPU oranlaması konusunda eksik yada yanlış bilgiye sahip olduğunu gördüm ve bu yazıyı paylaşmak istedim.

Vmware Ortamımda kullanabileceğiniz vCPU oranını aşağıdaki şekilde hesaplayabilirsiniz.

Sunucum üzerindeki fiziksel Core’u nasıl hesaplayabilirim:

(# Processor Sockets) X (# Cores/Processor) = # Physical Processors (pCPU)

Örnek:  Sunucunuzda 2 socket CPU ve CPU üzerinde 12 Core olduğunu varsayarsak bu hesaplamaya göre 2 Processor Socket  x 12 Core sayısı = Toplam 24 pCPU (Fiziksel CPU) ya sahipsiniz. demektir.

Önemli soru ise ;  24 pCPU ‘ya sahip bir ortam ne maximum ne kadar vCPU kullanmalıyım.  Ne kadar vCPU kullanabilirim değil. CPU overcommitment sayesinde 100 vCPU da atayabilirsiniz fakat performans sorunları yaşabilirsiniz bu yüzden doğru soru maximum ne kadar vCPU kullanmalıyım olmalı. Bunun için dünya genelinde kullanılan bazı temel ratio (oranlar) mevcut aşağıda hangi oranı kullanırsanız ne oluru görebilirsiniz.

 • 1:1 (Bire bir oran) =  24 pCPU için 24 vCPU kullanımına denk gelir. Her hangi bir performans problemi yaşamayacaksınızdır , iş kritik sistemler için önerilir.
 • 2:1 (ikiye bir oran) = 24 pCPU için 48 vCPU kullanımına denk gelir. Herhangi bir performans problemi yaşamayacaksınızdır,
 • 3:1 (Üçe bir oran) = 24 pCPU için 72 vCPU kullanımına denk gelir. Benim için altın oran diyebilirim Herhangi bir performans problemi yaşamayacaksınızdır , ortamınızdaki kullanıma göre doğru vCPU ataması yapar yani gereğinden fazla yada az CPU atamaz iseniz daha iyi performans bile alabilirsiniz.
 • 4:1 ve 5:1  = Performans problemleri yaşama olasığı yüksek
 • 6:1 = Kesinlikle performans problemleri yaşarsınız

 

By Faruk TERZIOGLU

Faruk TERZIOGLU - 2003 senesinden beri aktif olarak bilgi teknolojileri sektöründe çalışıyor. Uzmanlık alanları BT altyapı çözümleri ve yazılım tanımlı veri merkezi teknolojileri, Microsoft ailesi ürünleri, Açık kaynak kodlu sanallaştırma platformları ve uygulamaları olup bulut teknolojileri öncelikli ilgilendiği alanlar arasındadır. 2018 yılında Alibaba Cloud tarafından Bulut Teknolojileri Çözümleri alanında MVP, 2019 Yılında VMware tarafından vExpert ilan edilmiştir.

3 thoughts on “VMware Performance and CPU Utilization”
 1. Merhaba,
  2 Soket 24 Core bir sunucu için vm’lere atama yaparken 1 soket 8 core mu yoksa 2 soket 4 core mu atamak daha performans açısından iyi olur.

 2. Merhaba,
  4 CPUs x Intel(R) Xeon(R) CPU E5620 @ 2.40GHz işlemci kullanıyorum.
  Sanal makineler için CPU yapılandırmasını nasıl yapmalıyım?
  Teşekkürler.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

 • Facebook
 • X (Twitter)
 • LinkedIn
 • More Networks
Copy link