Bu senenin en sevindiğim haberlerinden biri VMworld 2019 ‘dan geldi diyebilirim. VMware sonunda kendinden beklenen adımları atmaya başladı. Pacific Project ile Vpshere ve Kubernetes’in entegre edileceği duyuruldu, yani artık hepimizin eli ayağı olan Vsphere üzerinden aynı sanal sunucularımızı yönetir gibi Container Management yapabileceğiz. Plan kubernetes’in Vsphere’in mevcut control plan’ine entegre edilerek tek bir controller üzerinden yönetilmesi, yeteneklerin harmanlanması. Geçtiğimiz günler de duyurulan Carbon Black ve Pivotal hatta ondan önceki Heptio ve Bitnami satın almaları da bu yönde ne kadar kararlı olduklarının bir göstergesi.

Pacific Project ile sanal sunucularımızı ve container ları tek bir platform üzerinden yönetebileceğiz. Ana hatları ile komponentler aşağıda gösterildiği gibi.

Kubernetes deneyimi olanların aşina olacağı şekilde belirtmek gerekirse ESXI lar worker node olarak görev alıyor ve supervisor kubernetes cluster tarafından hangi pod’un hang worker yani host üzerinde çaşılacağını yönetiyor.

Native Kubernetes metodu ile container’lar çok daha az kaynak tüketimine sahip bir birinden izole sanal sunucular gibi build edilerek yönetiliyor.

App-focused Management ile sağlanan policy , quota ve role base Access kontrolleri ile native yöntemi harici bildiğimiz container yapısında provisioning yapılabilecek. Yönetim fonskiyonları Vsphere araçları ile developer’lara Kubernetes API’ları üzerinden kullanıma sunulabilecek. Henüz stabil bir versiyonu yok yani sadece technology preview mevcut.

Diğer detaylar aşağıdaki linkte.Gelişmeleri heyecanla bekliyoruz J

//blogs.vmware.com/vsphere/2019/08/introducing-project-pacific.html

 

By Faruk TERZIOGLU

Faruk TERZIOGLU - 2003 senesinden beri aktif olarak bilgi teknolojileri sektöründe çalışıyor. Uzmanlık alanları BT altyapı çözümleri ve yazılım tanımlı veri merkezi teknolojileri, Microsoft ailesi ürünleri, Açık kaynak kodlu sanallaştırma platformları ve uygulamaları olup bulut teknolojileri öncelikli ilgilendiği alanlar arasındadır. 2018 yılında Alibaba Cloud tarafından Bulut Teknolojileri Çözümleri alanında MVP, 2019 Yılında VMware tarafından vExpert ilan edilmiştir.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

  • Facebook
  • X (Twitter)
  • LinkedIn
  • More Networks
Copy link