Günümüzde artan siber ataklar artık sadece son kullanıcıları yada hedeflenen sistemleri değil aynı network içerisindeki bütün cihazlarımızı tehtid eder duruma geldi. Bu noktada anti spam uygulamaları olmazsa olmazlarımızdan ve maximum seviyede güvenlik istiyorsak muhakkak güncel versiyon upgrade’lerini yapmamız gerekiyor. Bu yazıda Symantec in ürünü olan ve piyasada daha çok Brightmail olarak bilinen Symantec  Security Gateway ve update prosedüründe bahsedeceğiz.

Update sıralaması kabaca 5 adımdan oluşuyor;

 • Güncel versiyonun download edilmesi
 • Gelen email trafiğinin kesilmesi
 • Backup\snapshot alınması
 • Upgrade yapılması
 • Gelen email trafiğinin tekrar açılması

 

 1. Control panel’e login olduktan sonra  Administration -> Version -> Updates -> Host’un seçimi->Select the version -> Download Only diyerek güncel versiyonu download edin.
 2. Administration -> Configuration -> Host’u seçtikten sonra  “Do not accept incoming messages” ‘ı işaretleyerek “SAVE” e basın. Status -> Message Queues altında delivery kısmında all seçtikten sonra kuyrukta bekleyen maillerin iletimesini bekleyin.
 3.  Administration -> Version dedikten sonra  Backup Now ‘a tıklayın ve select Full Backup dedikten sonra direk control center üzerine olmamak kaydı ile şirket içerisinde kurduğunuz bir FTP server’ı seçerek  yedeğinizi alın. Virtual bir appliance kullanıyorsanız da ek olarak sunucunuzun snapshot’ını alın.
 4. Administration -> Version -> Updates -> Upgrade edeceğiniz hostu seçerek -> Yükleyeceğiniz versiyonu seçin-> Click Install  a tıklayın. Yükleme tamamlandıktan sonra gateway kendini restart edecek ve yeniden açıldığında;  2 nci adımı tekrar uygulayarak ” Do not accept incoming messages” daki check işaretini kaldırıp kaydedin ve test maili atarak sistemi kontrol edin.

Herhangi bir noktada fail ederseniz snapshot aldığınız ana geri dönebilirsiniz.

 

By Faruk TERZIOGLU

Faruk TERZIOGLU - 2003 senesinden beri aktif olarak bilgi teknolojileri sektöründe çalışıyor. Uzmanlık alanları BT altyapı çözümleri ve yazılım tanımlı veri merkezi teknolojileri, Microsoft ailesi ürünleri, Açık kaynak kodlu sanallaştırma platformları ve uygulamaları olup bulut teknolojileri öncelikli ilgilendiği alanlar arasındadır. 2018 yılında Alibaba Cloud tarafından Bulut Teknolojileri Çözümleri alanında MVP, 2019 Yılında VMware tarafından vExpert ilan edilmiştir.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

 • Facebook
 • X (Twitter)
 • LinkedIn
 • More Networks
Copy link