SQL

Transfer Logins and Passwords Between instances of SQL Server \ SQL Server’lar arasında kullanıcı adı ve şifre taşıma

Database’lerinizi farklı bir sunucuya taşımak  ve oradan kullandırtmak istiyorsunuz fakat mevcut entegrasonlar yıllar önce yapılmış . Kullanıcıları görebilseniz bile şifrelerini bilmiyor ve herhangi bir yerden bulamıyorsunuz. Şifresini değiştirmeniz durumda uygulama tarafında da değişiklik yapılması gerekiyor. Bu gibi durumlarda Microsoft tarafından yayınlanan aşağıdaki script’i kullanarak problemsiz bir şekilde bütün kullanıcıları ve şifrelerini taşıyabilirsiniz.

 

Aşağıdaki script Master database üzerinde 2 adet store procedure oluşturuyor.  SSMS üzerinde SA yetkili bir user ile login olduktan sonra scripti çalıştırın. Script execute ettikten sonra ikinci satırda bulunan store procedure’u çağırıp çıktıları copy\paste yaparak diğer SQL server üzerinde çalıştırdığınızda bütün kullanıcıları yeni SQL server üzerinde tekrar yaratacaktır.


 

After you move a database from the instance of SQL Server on server A to the instance of SQL Server on server B, users may be unable to log in to the database on server B.  To transfer the logins, use one of the following methods, as appropriate for your situation.

Open a new Query Editor window, and then run the following script.
Than execute second query and call store procedure.

You will get a user list with encrypted password. You just need the copy this script and RUN on server where you want to move users.

About the author

Faruk TERZIOGLU

Faruk TERZIOGLU - 2003 senesinden beri aktif olarak bilgi teknolojileri sektöründe çalıyor. Uzmanlık alanları BT altyapı çözümleri ve yazılım tanımlı veri merkezi teknolojileri, Microsoft ailesi ürünleri, Açık kaynak kodlu sanallaştırma platformları ve uygulamaları olup bulut teknolojileri öncelikli ilgilendiği alanlar arasındadır. 2018 yılında Alibaba Cloud tarafından Bulut Teknolojileri Çözümleri alanında MVP, 2019 Yılında VMware tarafından vExpert ilan edilmiştir.

Leave a Comment